...
Obrázok článku: Starostlivosť o koženú sedačku: Ako ju udržať v dobrej kondícii dlhé roky?

Starostlivosť o koženú sedačku: Ako ju udržať v dobrej kondícii dlhé roky?

Napísal Admin, dňa

Kožená sedačka vie byť krásna dlhé roky. Na rozdiel od iných povrchov vie koža skutočne prežiť generácie. No má to jednu podmienku. Pravidelnú a správnu starostlivosť o jej povrch. Pretože bez nej môže veľmi rýchlo skončiť zničená. A chyba pritom nebude na strane výrobcu.

Umiestnenie sedačky

Pri koženej sedačke netreba zohľadňovať len to, kde bude vyzerať najlepšie, ale aj to, kde bude mať najvhodnejšie podmienky. Určite to nie je pri radiátore, kde dochádza k zmene teploty a vysúšaniu vzduchu. Od radiátoru musí byť sedačka vzdialená minimálne 50 centimetrov a čím viac tým lepšie. Koža rovnako potrebuje aj dýchať, takže aj od bežnej steny sa vyžaduje vzdialenosť minimálne 25 centimetrov. Rovnako sa nehodí k oknu, ktoré sa otvára a slnko by svietilo priamo na sedačku.

Pozor na sedenie

Kožená sedačka je rovnako ako kožené topánky veľmi citlivá nielen na znečistenie a vlhkosť, ale aj mechanické poškodenie. Preto nie je vhodné, aby na sedačku skákali domáce zvieratá. Rovnako často prichádza k poškodeniu napríklad rôznymi zipsami, alebo cvočkami. V prípade takýchto malých odreniniek však stačí len koženú sedačku preleštiť. Čím menej ju však ohrozíte pevnými predmetmi, o to dlhšie vám bude slúžiť.

Nezabudnite na pravidelné čistenie

Interval čistenia koženej sedačky by mal byť minimálne raz za pol roka. Možno sa vám to zdá veľa, ale koža ostáva prakticky podobne ako drevo neustále živým materiálom. Podlieha zmenám vlhkosti vzduchu, teplote a je neustále namáhaná. Čistenie totiž nie je len o tom, že sedačku utriete vlhkou handričkou. Ale napríklad aj o ošetrení, ktoré zabezpečí, že koža nestratí pružnosť, bude stále svieža a dlho vydrží bez poškodenia aj straty lesku.

Vždy čistite iba špecializovanými prostriedkami

Pri koženej sedačke zabudnite na to, že riedená mydlová voda je univerzálny prostriedok na všetko. O koži to rozhodne neplatí. Základom je používať špecializované prípravky na druh kože, z ktorého je vaša sedačka. A to platí aj o impregnácii. Kedysi sa za ošetrenie sedačky považovalo natrieť ju voskom alebo olejom. Výsledkom sú mapy a strata prirodzenej farby. Žiadna masť, detský olejček, indulona a iné mastné chemikálie na koženú sedačku nepatria.

Skúste profesionálne ošetrenie sedačky

Výhodou profesionálneho ošetrenia sedačky je komplexnosť a odbornosť. Najprv prebieha povrchové čistenie, zbavenie sedačky prachu a pevných nečistôt. Nasleduje rozrušenie nečistôt a oživenie povrchu. Používajú sa špecializované profesionálne čistiace prostriedky. Poslednou fázou je impregnácia, ktorá sa vstrebá do kože a dodá jej pružnosť, pevnosť a elasticitu. Takéto ošetrenie sedačky je základom jej dlhej životnosti a krásy. Niekoľkotisícová kvalitná sedačka si takýto prístup zaslúži.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.