...
Obrázok článku: Čistenie koženej sedačky: Praktické tipy, ako na to

Čistenie koženej sedačky: Praktické tipy, ako na to

Napísal Admin, dňa

Kožená sedačka je perfektnou kombináciou elegancie a pohodlia, ktorá pridáva vašej obývačke punc luxusu. Avšak stačí trochu neopatrnosti s pohárom v ruke a škvrna je na svete. Našťastie, ak zareagujete včas a duchaprítomne, s väčšinou bežných nečistôt si dokážete poradiť. V zložitejších prípadoch je však rozumnejšie nechať čistenie koženej sedačky na profesionálov – ale o tom si ešte povieme.

V tomto texte si prejdeme praktické rady, ktoré vám pomôžu pri rôznych nehodách a nečistotách.

1. Konajte rýchlo

Pri čistení koženej sedačky je čas mimoriadne dôležitým faktorom. Čím rýchlejšie zareagujete, tým jednoduchšie pôjde škvrna dole. Hneď ako dôjde k nešťastiu (napríklad na sedačku či kreslo niečo vylejete), vezmite čistú handru alebo papierovú utierku a jemne ju pritlačte na škvrnu. Tekutina by ešte nemala byť natoľko vsiaknutá a včasných zásahom jej v tom aj zabránite.

Pozor, vyhnite sa drhnutiu, pretože tak môžete, paradoxne, škvrnu zväčšiť, alebo v horšom prípade dokonca poškodiť kožu.

2. Žiadne agresívne chemikálie

Koža je síce odolný, ale nie nezničiteľný materiál. V žiadnom prípade neošetrujte škvrny na nej rôznymi agresívnymi chemikáliami a drsnými čistiacimi prostriedkami. Nepoužívajte vlhčené, parfumované obrúsky, ale ani jar. Mohli by ste povrch sedačky či kresla nezvratne poškodiť.

Zvoľte mierny čistiaci prostriedok, určený primárne na kožu, ideálne s neutrálnym pH (túto informáciu spravidla nájdete na obale či fľaši). Vhodné je napríklad aj neparfumované mydlo v kombinácii s vodou.

Navlhčite mäkkú handru týmto roztokom a krúživými pohybmi jemne utrite postihnuté miesto. Po vyčistení osušte kožu druhou čistou handrou.

3. Ako na mastné škvrny?

Mastné škvrny sú obzvlášť nepríjemné, pretože často sa “prilepia” na kožu. Ak si ich nevšimnete a sadnete na nich, môžete znečistiť svoj odev. Na ich odstránenie môžete použiť malé množstvo jedlej sódy či kukuričného škrobu. Posypte postihnuté miesto a nechajte pôsobiť hodinu, v prípade väčších či starších škvŕn aj niekoľko hodín, prípadne cez noc. Sóda či škrob absorbujú mastnotu.

Prášok potom opatrne zotrite, ale opäť si dajte pozor, aby ste pri čistení koženej sedačky povrch zbytočne nedrhli. Malé zrniečka totiž môžu pôsobiť abrazívne, teda drásajúco. Ak použijete priveľa sily, koža môže popraskať, alebo na nej urobíte esteticky nevzhľadné škrabance.

4. Ako na atrament?

Stane sa, že kožu “popíšete”. Atrament je pomerne odolným nepriateľom, čo určite dosvedčí každý, kto si ním niekedy znečistil oblečenie. Našťastie, aj tu sa núka riešenie.

Na vatový tampón naneste malé množstvo izopropylalkoholu (často ho nájdete pod názvom isopropanol, kúpite ho v predajniach s farbami a lakmi) a krúživými pohybmi naneste na postihnuté miesto. V žiadnom prípade nelejte roztok priamo na kožu. Pôsobením alkoholu by mal atrament začať schádzať.

Po jeho odstránení utrite miesto handričkou navlhčenou v čistej, vlažnej vode. Nechajte ho usušiť a nejaký čas naň nesadajte.

Impregnácia je kľúčová

Podobne ako pri starostlivosti o zdravie je preventíva vždy lepšia, ako odstraňovanie následkov. Kľúčovou v tomto ohľade je nepochybne impregnácia kože.

Tú si najčastejšie spájame s obuvou, ale vaša krásna sedačka nie je odlišná. Koža je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje, to však neznamená, že mu s ochranou trochu nemôžeme pomôcť. Impregnácia navyše pomáha pri stabilizácii farieb sedačky, ale zabezpečuje tiež pružnosť kože.

Okrem toho bráni prenikaniu vlhkosti a vody, čo je nepochybne dôležité v prevencii proti znečisteniu škvrnami a fľakmi. A teda môžeme potvrdiť, že impregnácia je tiež možnosť ako udržať koženú sedačku roky v dobre kondícii.

Impregnáciu koženej sedačky vám veľmi radi urobíme ihneď po tom, čo ju vyčistíme. Samozrejme, môžete použiť aj prostriedky, ktoré fungujú na obuv, ale ak chcete naozaj kvalitnú ochranu, zverte sa radšej profesionálom. Čistenie koženej sedačky v Bratislave a okolí + následnú impregnáciu vám veľmi radi sprostredkujeme, stačí sa nám ozvať.

Rady na záver

Koža v domácnosti sa “nemusí” s dvoma faktormi: teplom a svetlom. Neumiestňujte sedačku či kreslo do blízkosti zdrojov sálavého tepla. Podlahové kúrenie spravidla nie je problémom, radiátory áno. Pôsobením tepla môže koža vyschnúť a popraskať.

Nepriateľom je tiež priame slnečné žiarenie (z rovnakých dôvodov). Myslite na to, že suchá a poškodená koža je náchylnejšia na znečistenie. Škvrny a fľaky sa na nej jednoduchšie rozširujú a o to náročnejšie odstraňujú. Ak z nejakého dôvodu nemôžete sedačku umiestniť mimo priame slnečné žiarenie, používajte cez deň žalúzie, alebo záclony.

V prípade naozaj odolných škvŕn alebo vtedy, keď nie ste istí  najlepším postupom, je najrozumnejšie zveriť čistenie koženej sedačky profesionálom. Máme odborné znalosti, roky praxe a v arzenáli efektívne prostriedky. Kožu vám po čistení radi naimprengujeme, aby sme prispeli k jej ďalšej ochrane – prevencie nikdy nie je dosť.

Ak potrebujete čistenie koženej sedačky v Bratislave – nezáleží, či v súkromnom objekte, alebo na prevádzke – neváhajte nás kontaktovať ešte dnes. Sme tu pre vás.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.