...
Obrázok článku: Čistenie žalúzií prakticky a rýchlo: Ako na to?

Čistenie žalúzií prakticky a rýchlo: Ako na to?

Napísal Admin, dňa
v kategórii Umývanie okien

Žalúzie sú jednou z veľkých výziev každého, kto sa chystá umývať okná. Ak neradi umývate okná, tak žalúzie budete umývať radi ešte menej. Ide o zdĺhavú záležitosť, ktorú si však správnym prístupom môžete značne uľahčiť.

Žalúzie pravidelne ometajte

Nerobí to mnoho ľudí, avšak prejsť prachovkou po žalúzii počas bežného utierania prachu v domácnosti sa oplatí. Ideálne je, ak zvolíte prachovku na tyčke s dlhým vlasom, ktorý sa dostane až na koniec každej lamely. Prečo je to dôležité?

Pretože týmto spôsobom odstránite veľkú časť prachových nánosov. To znamená, že sa na lamelách nebudú ukladať vrstvy prachu. Výsledkom je, že prach sa počas mesiacov „nezapečie“ na jednotlivých lamelách vďaka bežnej vlhkosti v domácnosti. Čistenie pri umývaní okien tak budete mať omnoho jednoduchšie.

Demontáž žalúzií

Tento spôsob čistenia je radikálny a doslova extrémny. Realizuje sa však len v zložitých situáciách. Napríklad po maľovaní alebo po kúpe nového domu, ak ste sa rozhodli ponechať staré žalúzie a okná. Rozmontovanie žalúzií a umývanie každej lamely je síce najpoctivejšie umytie, ale zaberie doslova niekoľko dní. Hlavne, ak máte okien viacero. Žalúzie je potrebné demontovať, rozložiť, umyť, nechať vyschnúť a opäť namontovať. V takomto prípade je však lepšie osloviť odbornú firmu, ktorá vám dokáže s komplexným znečistením žalúzií pomôcť.

Bežné umývanie žalúzií

Na bežné umytie žalúzií postačí mydlová voda a handra. Najprv lamely sklopte a pretrite z oboch strán zhora nadol prachovkou. Potom vlhkou handrou so saponátom a nakoniec suchou. Ide o jednoduché čistenie, ktoré je vhodné v prípade, ak sa venujete utieraniu prachu zo žalúzií pravidelne. V opačnom prípade bude potrebné náročnejšie čistenie.

Kompletné čistenie lamiel

Pri sklopení horizontálnych žalúzií vždy ostane na konci lamely pár milimetrov, na ktorých sa prekryjú. Ak chcete vyčistiť aj tento kúsok, je nutné prejsť každú lamelu samostatne. Na to je vhodné použiť špeciálne násadky, do ktorých vám vojde niekoľko lamiel naraz. Pozor je však potrebné dávať na to, aby ste pri umývaní nepretrhli vodiace silóny a šnúrky. Takéto čistenie vám zaberie podstatne viac času. Rozhodne trvá dlhšie ako umytie dvoch okenných tabúľ. Čoraz viac ľudí si preto čistenie okien spolu so žalúziami objednáva u upratovacej firmy.

Pozor na materiál

Najmenej pozornosti si vyžadujú lamely z hliníka alebo vinylu. Tu na čistenie stačí bežný saponát, prípadne mydlo a voda, ideálne handrička z mikrovlákna. Ide o najčastejší typ žalúzia používaných v interiéri. Občas sa môžeme stretnúť ale aj s lamelami drevenými. Tým by voda určite nepomohla a preto sa odporúča využívať čistiaci prostriedok na drevené podlahy. Ak máte žalúzie výrazne znečistené, je potrebné zvoliť vhodný čistiaci prostriedok, aby neprišlo k poškodeniu lamiel a súčasne sa podarilo odstrániť nečistoty.

V takomto prípade je vhodné poradiť sa s upratovacou firmou, prípadne využiť ich služby.

Odborníci vedia dokonale nakombinovať čistiace prostriedky a materiály, pričom vás odbremenia od mnohých hodín strávených umývaním jednotlivých lamiel žalúzií.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.