...
Obrázok článku: 5 praktických tipov, ako sa zbavíte roztočov v domácnosti

5 praktických tipov, ako sa zbavíte roztočov v domácnosti

Napísal Admin, dňa

Na úvod máme jednu zlú správu a potom už len tie dobré. Najhoršou správou totiž je, že nech budete bojovať proti roztočom akokoľvek efektívne, nikdy sa ich navždy nezbavíte. Dobrou správou však je, že ich výskyt dokážete eliminovať a pravidelným čistením viete ich množenie a výskyt dostať prakticky na zanedbateľnú úroveň.

1.   Pravidelne vetrajte periny

Roztoče sa najlepšie množia tam, kde majú teplo, tmu, vlhkosť medzi 60 až 80 %. To je teda napríklad prostredie postele, ktoré si okamžite ráno usteliete. Nerobte to. Nechajte svoju posteľ rozostlanú minimálne počas ranného vetrania. Každý týždeň vystavte periny slnku alebo mrazu. Tým efektívne eliminuje výskyt roztočov v nich.

2.   Perte na viac ako 60 stupňov Celzia

Nehovoríme o tričkách alebo blúzkach, ale o obliečkach a plachtách. Práve táto teplota dokáže roztoče zahubiť a tak si čisté periny oblečiete aj do čistých obliečok. To platí aj o ochrannom poťahu, ktorý používate pod plachtou na ochranu matracu. Mal by byť súčasťou každej postele. Zamedzí prenikaniu kože a vlhkosti do matracu, ale ak sa nesprávne perie, stáva sa rovnako neúčinný.

3.   Zabezpečte v miestnosti svetlo

Ak odchádzate zo spálne, určite rozostrite žalúzie. Svetlo dokáže znížiť vhodné podmienky na množenie roztočov. Hlboko do kobercov a matracov síce slnko neprenikne, ale milióny roztočov sa množia aj na obliečkach, plachte, perinách a v prachových časticiach na zemi. Svetlo im zníži vhodné podmienky na množenie. Nikdy preto nenechávajte v izbe počas dňa zatiahnuté rolety a žalúzie.

4.   Použite čističku, ale bez zvlhčovadla

Čistička vzduchu je dobrou pomocníčkou v boji proti roztočom, pretože im zhoršuje životné podmienky. Čím viac klesne objem prachu v miestnosti, tým sa v ňom udrží menej roztočov a menej ich bude aj v ovzduší, čo ulahodí alergikom. Pozor však na vlhkosť. Pretože ak stúpne, stúpne aj počet roztočov. Preto je vhodné držať v miestnosti vlhkosť na úrovni  40 – 50 %. To vám zmeria vlhkomer za pár eur, do ktorého sa určite oplatí investovať.

5.   Tepovanie a hĺbkové čistenie

Ide o najspoľahlivejšiu cestu, ako sa zbaviť roztočov. Následne pomocou vyššie uvedených rád už môžete ich výskyt ďalej udržiavať na nízkych hodnotách. Avšak len hĺbkové čistenie kobercov a rovnako tak aj sedačiek a matracov, dokáže doslova vymyť miliardy roztočov. Hĺbkové čistenie tkanín a matracov sa odporúča minimálne raz ročne, u alergikov dvakrát ročne. Ak dodržíte tento interval a čistenie bude realizovať odborná firma, sami spoznáte, že sa vám doma lepšie dýcha a zdravšie býva. Je to práve kvôli zníženiu populácie roztočov na minimum.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.