...
Obrázok článku: 10 rýchlych trikov pre upratovanie bytov

10 rýchlych trikov pre upratovanie bytov

Napísal Admin, dňa
v kategórii Upratovacie služby

Upratovanie zriedkakedy radíme k obľúbeným činnostiam. Nanešťastie, ide o činnosť, ktorú je potrebné vykonávať pravidelne a z času na čas aj vo veľkom – napríklad pred sviatkami, či príchodom návštevy. Musí to však stále byť taká drina?

Nemusí!

Prinášame vám 10 praktických tipov na to, ako si uľahčiť upratovanie.

1. Majte systém

Možno to znie samozrejme, ale čudovali by ste sa, koľko ľudí upratuje len tak, bez rozmyslu. Pendlujú z miesta na miesto, tu utrú prach v poličke, hneď na to zametajú dlážku, pomedzi to polejú kvety.

Nie, takýto chaos vám upratovanie iba zbytočne predĺži.

Majte systém, pritom postačí aj dodržiavať zopár jednoduchých zásad – upratujte vždy iba jednu miestnosť, venujte sa iba jednej činnosti (napr. utieranie prachu) a snažte sa začať aj skončiť vždy na tom istom mieste, tzn. že urobíte akýsi „okruh” a neunikne vám žiadne miesto.

2. Zhora nadol

Predstavte si, že utriete prach zo stola, až sa krásne leskne. Potom si všimnete, že aj luster či vrchné poličky regálu sú nejaké zaprašené. Tak ich očistite a zistíte, že všetok prach vám popadal naspäť na stôl. A môžete ho čistiť opäť.

Presne z tohto dôvodu vám odporúčame čistiť miestnosti zhora nadol. Ak teda pri upratovaní vrchných poličiek, alebo lustra či iných vyššie položených miest nejaký prach padne dole, nevadí to, pretože sa k nemu tak či tak ešte dostanete.

3. Bez správnych pomôcok nezačínajte

Vždy si pripravte taký „arzenál”, aký budete potrebovať. To znamená, že ak idete čistiť prach, majte poruke napríklad utierku z mikrovlákna a čistiaci prostriedok na taký povrch, aký idete ošetrovať.

Ak vás potom čaká aj vysávanie, vysávač si už doneste do miestnosti. Nevyhnete sa umývaniu okien? Pripravte si vedro s vodou a okenu.

Dajte si záležať na tom, aby ste používali výhradne kvalitné pomôcky, ale aj čistiace prostriedky. Tu sa šetriť neoplatí.

TIP: Profi upratovanie domácnosti vs. “pani na upratovanie”

4. Prevencia nezaškodí

Ak vždy odkladáte upratovanie na poslednú chvíľu, spravidla sa vám toho nakopí toľko, že môže byť nemožné donútiť sa urobiť prvý krok. Predchádzajte tejto bariére, buďte proaktívni.

To znamená, že niekedy vám pomôže aj čiastkové čistenie. Ak si všimnete, že poličky sú zaprášené, ale zvyšok miestnosti napríklad vyzerá ok, tak ich jemne pretrite. Neodkladajte ich na neskôr, pretože neskôr sa vám do upratovania vôbec nemusí chcieť pustiť.

Rovnako sa tiež snažte odstrániť nečistoty vtedy, keď vzniknú. Napríklad fľaky od pohárov. Jednak si tým ušetríte prácu do budúcnosti, ale najmä sa vyhnete tomu, aby zaschli.

5. Nezabúdajte na koberce a sedačky

Niektorým miestam zvykneme venovať viac pozornosti ako iným. Často to robíme možno aj preto, že utrieť prach zo stola je o poznanie jednoduchšie, než vytepovať sedačku, kreslo, matrac či koberec.

Zanedbávať aj tieto menej príjemné, náročnejšie aspekty upratovania je však na škodu. Aj v nich sa totiž hromadia prachové roztoče, vlasy, nečistoty, prípadne srsť, ak máte domáce zvieratko. Strácajú farbu, pružnosť, vyzerajú ošumele a postupne chradnú.

Ak sa vám do toho nechce, využite upratovaciu službu. Aj my vám ponúkame hĺbkové čistenie matracov, sedačiek, kobercov a ďalšieho nábytku či doplnkov. Neváhajte nás osloviť a vneste do svojho domova čistotu, ktorá vydrží.

TIP: Upratovanie domácnosti – prečo je lepšie nechať ho na profesionálov?

6. Starajte sa o vysávač

Možno si časom všímate, že efektivita vášho vysávača postupne klesá. Čím to môže byť?
Pravdepodobne zanesenými filtrami a zásobníkom plným nečistôt. V tomto prípade majú navrch vysávače, ktoré majú priehľadné zásobníky a vy tak vždy vidíte, nakoľko sú zaplnené. Čim horšie to tam vyzerá, tým nižšia je účinnosť vysávania.

V extrémnych prípadoch dokonca nevysávate (hoci stroj hučí), ale prach akurát tak vírite, prípadne môžete až zanechávať šmuhy.

Dajte si teda záležať na tom, aby bol váš vysávač v top kondícii. Keď ho čistíte, nestačí iba vysypať zásobník, je potrebné prečistiť aj filtre a všetky jeho súčasti. Predtým, než ich začnete opäť používať, musia úplne zaschnúť.

7. Dajte prostriedkom čas

Niektorí ľudia robia pri upratovaní tú chybu, že nanesú čistiaci prostriedok a hneď ho handrou utrú. Pri prachu to pomôcť môže, ale pri mastnote, hrdzi, vodnom kameni a inej zažratej nečistote už nie.

Je nevyhnutné nechať chémiu pôsobiť. Ako dlho? Odpoveď na túto otázku spravidla nájdete na zadnej strane – spravidla ide o desiatky sekúnd, možno minútu. Aktívna zložka čistiaceho prostriedky jednoducho potrebuje svoj čas na to, aby začala pôsobiť na postihnutom mieste a značne vám tak uľahčila jeho čistenie.

8. Čistite aj pomôcky

Používate pri upratovaní domácnosti teleskopické čističe, prachovky, špongie, umývateľné handry a podobne? V akom sú stave?

Nestačí čistiť iba plochy a nábytok, ale aj vaše pomôcky. Ak sú znečistené, obité, potrhané, či iným spôsobom znehodnotené, iba si upratovanie zbytočne komplikujete a predlžujete.

Venujte po každom použití aspoň pár sekúnd na ich údržbu, niekedy stačí len opláchnutie vodou.

9. Pravidelnosť, pravidelnosť, pravidelnosť

Viete, kedy je upratovanie najefektívnejšie?

Vtedy, keď je pravidelné. Ak ho robíte iba vtedy, keď si naň spomeniete (čo možno nie je práve najčastejšie!), tak zvyčajne dlho nevydrží.

Niektorým miestam je nevyhnutné venovať sa každý týždeň (vysávanie kobercov, utieranie prachu), iným možno mesačne (dôkladné čistenie kuchyne, kúpeľne), no kľúčová je pravidelnosť.

Iba konzistentnosťou udržíte svoju domácnosť dokonale čistú.

10. Delegujte to na upratovaciu službu

Naozaj sa vám nechce do upratovania? Alebo naň nemáte čas? Chcete ho zveriť odborníkom a dosiahnuť tak perfektnú úroveň čistoty? Hľadáte zaručene efektívny spôsob, ako si uľahčiť upratovanie?

Ak ste odpovedali áno aspoň na jednu z týchto otázok, riešenie je jednoduché – profesionálna upratovacia služba.

Naši odborníci s praxou už presne vedia, ako pristupovať ku konkrétnym miestam v domácnosti. Máme bohaté skúsenosti s upratovaním veľkých aj malých priestorov, tepovaním a hĺbkovým čistením, umývaním okien aj podláh, či napríklad so zarytou špinou.

Používame výhradne vysokoefektívne čistiace prostriedky a špičkové technológie, čím dosiahneme dlhotrvajúcu čistotu a navyše rýchlejšie ako pri bežnom domácom upratovaní.

Máte záujem o dokonale čistú domácnosť? Napíšte nám ešte dnes.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.