...
Obrázok článku: Umývanie okien v zimných mesiacoch

Umývanie okien v zimných mesiacoch

Napísal Admin, dňa
v kategórii Umývanie okien

Umývanie okien počas zimných mesiacov si vyžaduje o niečo odlišný prístup v porovnaní s umývaním počas iných ročných období. Zohľadniť je potrebné počasie aj špecifické nároky, ktoré okná počas zimy vyžadujú. Umývanie okien počas zimy je však aj jednou z možností, ako sa o ne lepšie postarať, počas mrazivých dní.

Umývanie okien počas zimy vám ich ochráni

Na okná sú počas zimy kladené zvýšené nároky. Časť okna je v mrazivej teplote a druhá čas v tej interiérovej. Preto je vhodné počas zimy okná nielen umyť, ale rovnako aj ošetriť. Ide hlavne o tesnenia a gumičky. Tie je vhodné poriadne vyčistiť, osušiť a natrieť silikónovým mazivom, prípadne môžete použiť aj technickú vazelínu. Ak si na takúto starostlivosť netrúfate sami, v rámci  umývania okien upratovacou spoločnosťou, by mal byť takýto zimný servis štandardom. Určite sa naň pri objednávke služieb informujte.

Neumývajte v mrazoch

Rovnako ako sa neodporúča umývať okná na priamom slnku, tak sa neodporúča umývať okná ani pri teplotách okolo nuly. Priam slnko a horúce počasie veľmi rýchlo odparuje vodu aj čistiaci prostriedok, zima naopak spôsobuje namŕzanie. Okenné tabule sú totiž skutočne ľadové a tak budú spôsobovať namŕzanie vody. Odporúčané je umývať okná v prípade, ak je teplota vonku nad 5 stupňov Celzia.

Pozor na zaobchádzanie

V zimných mesiacoch je sklo krehkejšie. Preto buďte opatrnejší pri manipulácii s oknom. Či už pri práci so stierkou a pri utieraní. Aj malé zavadenie tvrdým predmetom, môže v zime znamenať prasklinku, hoci počas leta by sklo vydržalo.

Začínajte rámom okna

Na ráme je najviac špiny a preto je vhodné ho umyť najprv. Platí zásada, že na rámy sa používa silnejší čistiaci prostriedok, avšak pozor, vyvarujte sa prostriedkom abrazívnym. Tie spôsobia poškriabanie. Najlepšie je, ak si na handričku nanesiete saponát, rámy umyjete a následne ich vyčistíte a pretriete ich čistou vodou. V prípade profesionálnej upratovacej firmy sa používajú vysokokvalitné čistiace prostriedky, ktoré dokážu aj zažratú špinu vyčistiť bez poškodenia rámu.

Ideálna voda

Počas zimy sa omnoho horšie stráži teplota vody. Platí, že v studenej vode sa veľmi zle rozpúšťa saponát a okná môžu ostať fľakaté a nedostatočne vyčistené. Príliš horúca voda však rovnako znižuje účinnosť saponátu. Ideálna je teplota vody okolo 30 stupňov Celzia. Preto ak siahnete po príliš horúcej vode s cieľom, aby ste si zahriali ruky, výsledkom čistenia budete sklamaní.

Vhodné čistiace prostriedky

V tomto ohľade na ročnom období až tak nezáleží. Rovnaké čistiace prostriedky je možné použiť počas leta aj počas zimy. Bežný saponát na riady odmasťuje, zbaví sklo špiny, avšak na rozdiel od alkoholových  prípravkov nevyprchá a zanecháva na skle tenký film. Ten na seba následne viaže nečistoty. Preto je vhodné používať špeciálne čistiace prostriedky na umývanie okien. V prípade, že si zavoláte profesionálnu upratovaciu službu, kvalitné prípravky už máte v cene.

Spoľahnite sa na odborníkov

Pre pekné a čisté okná, ktoré budú dlho slúžiť, je vhodné umývanie dvakrát ročne. Špina je totiž nielen vizuálny problém, ale môže poškodiť aj tesnenia, spôsobiť hrdzu, vznik plesní a podobne. S umývaním je nutné spojiť aj ošetrenie okien, čo profesionálna firma zabezpečí automaticky. Ak nechcete v zime mrznúť pri umývaní okenných tabúľ, v tomto ročnom období je ideálne staviť na upratovaciu službu. Okná vám umyje a ošetrí v profesionálnej kvalite a vy si môžete užiť deň voľna.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.