...
Obrázok článku: Ako sa starať o záclony, závesy a textilné rolety?

Ako sa starať o záclony, závesy a textilné rolety?

Napísal Admin, dňa
v kategórii Umývanie okien

Závesy, záclony či rolety sú obľúbené bytové doplnky. Akúkoľvek izbu zahalia do štýlového závoja, ktorý ju ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov a dotvorí jej celkovú atmosféru.

Ako o každý iný kúsok textilu vo vašej domácnosti, aj o ne sa treba  správne starať. Každá gazdinka má dve možnosti – buď si najme upratovaciu službu alebo sa s touto výzvou popasuje sama. Prečítajte si tipy, ktoré vám s údržbou pomôžu.

Ako sa starať o záclony?

Záclony sú priesvitné alebo polopriesvitné textilné doplnky a môžu mať na sebe kvetinové, geometrické či abstraktné vzory. Sú z jemných padavých látok, ktoré si vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Vybrať si môžete dlhé záclony alebo kratšie prevedenia.

Čistenie záclon

Pri čistení záclon musíte byť opatrný. Jemný materiál sa môže jednoducho zničiť, preto sa vyhnite drastickým čistiacim prostriedkom a tvrdým kefám. Ak chcete záclony zbaviť prachu, urobte to ručne.

Pranie záclon a žehlenie záclon

Pred praním záclon si vždy prečítajte štítok s informáciami. Pokiaľ si nie ste istý ako postupovať, urobte pokus na kúsku textílie. Namočte ju do vody a pridajte malé množstvo tekutého mydla alebo pracieho prostriedku. Následne počkajte, ako látka zareaguje.

Niektoré typy záclon sa vôbec nežehlia, iné môžete jemne prežehliť, napríklad cez papier na pečenie. Vyhnite sa však žehleniu materiálov, ktoré by sa mohli na žehličku prilepiť. Po opraní záclony okamžite zaveste, aby neostali pokrčené.

Ako sa starať o závesy?

Závesy sa od záclon odlišujú najmä materiálom. Sú z hrubších a ťažkých látok, ktoré majú okrem dekoračnej aj praktickú funkciu – chránia pred ostrým slnkom a vytvárajú súkromie.

Čistenie závesov

Pri každodennom čistení vám pomôžu nadstavce na trubicu vysávača – kefy, ktoré sú vhodné na ťažšie tkaniny. Týmto spôsobom odstránite zo závesov prach a iné nečistoty, a to bez toho, aby ste ich poškodili.

Pranie závesov a žehlenie závesov

Väčšinu závesov môžete oprať v práčke, no takisto, ako pri záclonách, aj tu sa riaďte návodom. Závesy perte na nízkych otáčkach a neprežeňte to ani s pracím prostriedkom alebo avivážou. Po vyschnutí ich prežehlite na strednej teplote.

Ako sa starať o textilné rolety?

Látkové rolety sú skvelou alternatívou pre tienenie v izbe. Vyrobené sú z textílie, ktorá je doplnená ovládacím systémom. Nájdete ich v rôznych farebných prevedeniach, ktoré zaručene zapasujú do vašej domácnosti.

Čistenie textilných roliet

Na čistenie textilných roliet budete potrebovať handričku a vodu. Látkové rolety jemne pretrite, vďaka čomu sa zbavíte prachu alebo škvŕn. Na odolné mastné škvrny môžete použiť čistiaci prostriedok. Pokiaľ nie sú rolety veľmi znečistené, nie je nutné ich skladať z okna.

Ďalšie tipy na starostlivosť o okenný textil

  1. Nezabúdajte na to, že správna starostlivosť o textilné doplnky je podmienená aj čistotou okien. Využiť môžete napríklad službu na umývanie okien, ktorá sa postará o okná, rámy a sieťky.
  2. Problémom môžu byť aj domáci miláčikovia. Špeciálne mačky majú v obľube dlhé vejúce závesy a záclony, čo by mohlo viesť k poškodeniu.
  3. Na žiarivo biele záclony nepotrebujete drahé prípravky. Skvelým pomocníkom sú aj ingrediencie, ktoré nájdete v kuchyni. Zmiešajte teplú vodu so sódou a namočte do nej záclony na hodinu predtým, ako ich dáte do práčky. Po vytiahnutí budú výrazne belšie.

Pomôžeme aj vám! Kontaktujte nás.