Tepovanie je do istej miery mokrá forma čistenia. Preto sa mnoho ľudí obáva, že tepovanie cez zimu môže byť rizikové z hľadiska vysychania alebo kvôli zvýšeniu vlhkosti v interiéri. V praxi sa však tepovania počas zimy vôbec báť netreba.
Na vyschnutie stačí jeden jediný deň
Ak sa budeme baviť o vyschnutí kobercov po tepovaní a tak isto aj bežného čalúneného nábytku ako napríklad sedačka, tak z praxe možno povedať, že po tepovaní vyschnú predmety za 2 až 9 hodín. To samozrejme závisí ako od miery znečistenia, ale tak isto aj od ročného obdobia. V lete prirodzene schnú predmety rýchlejšie, ale nie je potrebné sa báť tepovania ani počas zimy. Práve naopak. Mnoho domácností v tomto období trpí na suchý vzduch, preto napríklad tepovanie môže byť ešte prínosom.
Zo skúseností možno povedať, že ani v zimnom období, počas bežnej vykurovacej sezóny, netrvá vyschnutie dlhšie ako jeden deň. Ak sa ráno začne s tepovaním, večer už môžete oddychovať na vynovenom gauči.
Vďaka tímovej práci je čas tepovania výrazne kratší
Pri otázke či tepovať v zime alebo nie, zohráva dôležitú úlohu aj rýchlosť, za aký čas bude priestor vytepovaný. Preto sa pred objednávkou tepovania uistite, že k vám nepríde napríklad len jedna osoba s tepovačom. Z praxe spoločnosti Bodytep vyplynulo, že je omnoho efektívnejšie, ak tepovanie a čistenie realizuje viacero osôb naraz. Tým sa výrazne zníži čas potrebný na realizáciu čistenia a celé tepovanie aj s upratovaním máte prakticky za jeden deň, aj s kompletným presušením.
Na čo si dať v zime pozor?
Pri tepovaní v zime existujú isté malé obmedzenia, ktoré môžu predĺžiť vysychanie tepovaných predmetov. Prvým je, že je vhodné tepovať v čase, keď je už vykurovacia sezóna v plnom prúde. To znamená, že vzduch v miestnosti je vyhriaty na stabilnú teplotu. Tá je potom už prakticky totožná s teplotou v lete. Preto je vhodné tepovanie odložiť o pár týždňov, napríklad v dobe, keď je daždivo, vonku vlhko a v bytoch či domoch sa ešte nekúri. Vtedy sa môže vysychanie skutočne predlžovať.
Dôležitým faktorom je aj vetranie. Po tepovaní je vhodné dobre vyvetrať. To platí aj v zime. Napríklad mrazivý vzduch je suchý a tak dokáže vytiahnuť z miestnosti dostatok vlhkosti veľmi rýchlo. Rozhodne sa teda netreba obávať, že by ste tepovanie mali odkladať až po Vianociach. Práve naopak, je vhodné tepovanie začleniť do portfólia predvianočného upratovania.